Dzieciom trzy- i czteroletnim bibliotekarka przedstawiła historię starszą od najstarszych mieszkańców, historię prawdziwą, która wydarzyła się w 1902 r. Wtedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego, niewinnego niedźwiadka. Inny uczestnik polowania – Clifford Berryman, widząc niecodzienną sytuację, zobrazował ją na łamach waszyngtońskiego dziennika. Historia wzruszała najtwardsze serca Amerykanów na tyle, że już niebawem pluszowa maskotka z podobizną niedźwiadka pojawiła się na rynku i cieszyła wszystkie dzieci. Bibliotekarka na spotkanie z dziećmi włożyła misiowy kostium: misiową opaskę, łapy i kubrak, i w tym przebraniu bawiła się z przedszkolakami, tańczyła i śpiewała. Wspólny taniec do słów piosenki „Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek” była jedynie wprowadzeniem do przygotowanych na to spotkanie zabaw.
Starszym dzieciom, pięcio- i sześcioletnim, bibliotekarka przedstawiła historyjkę równie interesującą i zaskakującą, obrazującą powstanie europejskiego pluszowego misia, którego inicjatorem i producentem był Niemiec, Richard Steiff.
Wszystkim dzieciom, zarówno na pierwszym spotkaniu, jak i na drugim, bibliotekarka odczytała fragmenty książek przedstawiające perypetie milusińskich pluszaków. Dzieci najmłodsze dowiedziały się, dlaczego Miś Uszatek klapnięte uszko ma (Janczarski Cz.: „W sklepie z zabawkami”. [W:] „Miś Uszatek”. Warszawa: „Nasza Księgarnia”, 2006). Dzieci starsze wysłuchały historii Misia Paddingtona, pochodzącego z mrocznych zakątków Peru, podróżującego samotnie z Ameryki Południowej, który zapewne do dziś podróżowałby, gdyby nie spotkał Państwa Brown (Bond M.: „Paddington: historia niedźwiadka z Peru”. Kraków: „Znak”, [2009]). Bibliotekarka przybliżyła postaci literackich niedźwiadków: Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka i Misia Uszatka. Opisała ich cechy charakterystyczne i wskazała, że misie te dzieci mogą oglądać na ekranach telewizorów, ale także na kartach książek. Spotkaniom towarzyszyła wystawka książek z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim przedstawiająca najciekawsze przygody literackich niedźwiadków.
Za wspólną zabawę, za opowieści o misiach, bibliotekarka otrzymała Album Pluszowego Misia, stanowiący zbiór własnoręcznie wykonanych przez dzieci ilustracji pluszowego misia.
Fotografie - Przedszkole „Bajkolandia” w Kaliszu Pomorskim.